تاثیر بافت و نور در پارتیشن

پارتیشن

نور بر ادراک ما از بافت اجسام، اشیاء و پارتیشن اثر می گذارد و در عوض خود هم توسط بافتی که آن را روشن می کند، تحت تأثیر می گیرد. سطوح صاف و درخشان نور را با درخشندگی باز می تابانند و در برابر نور متمرکز، زننده به نظر می رسند و جلب می کنند.

سطوح پارتیشن دارای بافت مات و نیمه زبر، نور را جذب و به صورت نامنظم پراکنده می کنند و در نتیجه نسبت به سطحی صاف تر با همان رنگ، درخشندگی کمتری دارند، سطوح خیلی زیر در صورت روشن شدن با نور مستقیم، سایه های واضحی همراه با الگوهای روشنایی و تاریکی ایجاد می کنند. بافت یکی از مشخصه های ذاتی مواد است که ما از آن برای تعریف فضای داخلی و همچنین آرایش و تزءین آن استفاده می کنیم. اینکه ما چگونه بافت های متفاوت را ترکیب می کنیم درست به همان اندازه ترکیب نور، حائژ اهمیت است.

اتاق های مطالعه و کتابخانه ها را در نظر بگیرد. بخش عظیمی از طراحی آن را با پارتیشن طراحی و راه اندازی کرده اند. ذهن و چشم با این محیط درگیری بسیاری دارد بنابراین باید از درخشندگی محیط کاسته شود تا تمرکز بر هم نخورد. با استفاده از رنگ های قرمز، سبز، بژ، آجری، آبی و مانند آن می توان از بازتاب نور جلوگیری کرد و تمرکز را بالا برد.

از رنگ سفید خالی برای پارتیشن استفاده نکنید، این رنگ را به سقف ها اختصاص دهید و و در جاهای دیگر کمتر استفاده کنید. از رنگ های متضاد استفاده کنید تا جلوه رنگ ها بیشتر شود.

شما از هر نمونه پارتیشن (پارتیشن تک جداره یا پارتیشن دو جداره) که بهره ببرید، نیاز به طراحی و رنگ آمیزی ویژه ای برای آن خواهید بود. هر چند حساسیت رنگ کف پوش ها کمتر از رنگ آمیزی پارتیشن نیست. رنگ های روشن و سفید برای گسترده نشان داده شدن آن ها بسیار گزینه خوبی خواهد بود. اگر رنگ بندی کف پوش را روشن انتخاب کردید، به یاد داشته باشید که یک شیء سفید روی پس زمینه به همان رنگ به سختی دیده می شود. و این همانند یک شکلب سفید دایره در یک صفحه سفید است. همین طور به کار بردن یک شیء تیره در پس زمینه ای تیره مانند شکل یک مجسمه تیره بر روی پارچه ای تیره رنگ است، که نما و جلوه ای ندارد.

بنابراین به نواحی اطراف و پس زمینه دقت کنید، ان گاه رنگی مناسب را با توجه به بافت پارتیشن برای آن انتخاب کنید. تا زیبایی پارتیشن به خوبی به چشم آید و طراحی شما را دچار عیب و نقص نکند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *