رنگ آمیزی پارتیشن ها

پارتیشن 

به کار بردن رنگهای روشن یا نیمه روشن برای کف پوش، مبلمان، پارتیشن و اثاثیه، موقعیتهای زیادی را در پی داشته است.

چشمان ما همواره در جستجوی درخشنده ترین اشیاء و پرتحرک ترین تضادهای سایه و روشن، در میدان دیدشان است. مثلاً اگر یک مجسمه مشکی را در پس زمینه ای قرار دهید. این کار باعث جلب توجه بیننده می شود و مثلاً این می ماند که تقریباً یک عکس مجسمه رنگی مشکی را در کاغذ سفیدی نقاشی کرده باشید.

امروزه برای رنگ آمیزی پارتیشن و دیوارهای داخلی منازل از رنگ سفید یا شیری، بیشتر استفاده می شود، سفید احساسی ندارد و خنثی است اگر خسته کننده نباشد، سطوح وسیع سفید رنگ، باعث تأکید بر رنگ های دیگر می شود و شاید این امر خوشایند باشد، ولی استفاده زیاد از رنگ سفید در رنگ آمیزی دیوارها و پارتیشندوجدارهیا پارتیشن تک جداره به کار رفته در مکان هایی نظیر ادارات و مدارس و بیمارستان ها، بدون شک منجر به مضراتی خواهد شد. به خصوص اگر این مکان ها با نور سطح بالا روشن شوند، چرا؟

زیرا رنگ سفید هفتاد و چهار درصد نور منعکس می کند و باعث آزار چشمی و روانی می گردد. در مکان های ورزشی که احتمال مصونیت وجود دارد و لازم است شخص به محیط توجه کند، محیطی با رنگ هایی مثل زرد، صورتی، نارنجی توصیه می شود. زیرا در این حالت چشم انسان با محیط سازگار شده و ایمنی بیشتری حاصل می شود.

بهتر است رنگ سفید خالی یا سفید ته رنگ را جز برای سقف در جاهای دیگر مانند پارتیشن و دیوارها کمتر استفاده کنید. همچنین اگر می خواهید رنگی خالص تر به نظر برسد آن را در کنار رنگ متضاد خودش استفاده کنید. مثل به کاربردن یک رنگ سبز کم رنگ، در کنار یک رنگ قرمز.

  • رنگ های روشن مثل: نارنجی روشن، صورتی، زرد، سبز کم رنگ، آبی آسمانی.
  • رنگ های قوی مثل: صورتی، نارنجی، طلایی، آجری، سبز، آبی فیروزه ای.

دو عامل قدرت رنگی هر رنگی را مشخص می کند یکی میزان درخشندگی رنگ، و دیگری کمیت و یا وسعت سطح رنگ. اگر چه ممکن است هر یک از ما به رنگ های خاصی علاقمند بوده و به بقیه بی علاقه باشیم ولی واقعیت این است که چیزی به عنوان رنگ خوب و رنگ بد وجود ندارد. بعضی از رنگها در یک زمان مشخص، متداول و یا نامتداول هستند، در حالی که بقیه ممکن است در عین داشتن یک طرح رنگی خاص، مناسب و یا نامناسب باشند. بهینه بودن یک رنگ نهایتاً بستگی دارد به این که چگونه و در کجا به کار برده شود و به چه نحو با یک تخته رنگ یک طرح رنگی تناسب پیدا کند.

0 پاسخ

دیدگاه خود را ثبت کنید

تمایل دارید در گفتگوها شرکت کنید؟
در گفتگو ها شرکت کنید.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *